Import wyciągów bankowych z plików wymiany

Prowadzenie wyciągów bankowych w enova365 i rozliczanie dokumentów ma tę zaletę, że w każdej chwili możemy sprawdzić stan rozrachunków z kontrahentem czy urzędem, wydrukować ponaglenie zapłaty, kompensatę czy potwierdzenie salda. Dużym plusem programu enova365 jest to, że do wykonania tych czynności nie potrzeba modułu Księga Handlowa – zatem mając moduł KPiR czy Handel możemy rozrachunki prowadzić tak jak przy pełnej księgowości!

Niestety jest jeden minus – wyciągi bankowe trzeba wprowadzać do systemu ręcznie. Większość banków posiada możliwość eksportu wyciągów bankowych. Niestety, prawie każdy z nich ma swój własny format pliku, w którym są zapisane wyciągi. Z kolei wpisywanie wyciągów bankowych to jedna z najbardziej żmudnych czynności w księgowości.

Program enova365 posiada dodatkowe moduły, które eliminują tę pracę. Jeden to import z banków prowadzących rachunki dla przedsiębiorstw, drugi pozwala na import danych z banków detalicznych. Zatem wystarczy wyeksportować plik z programu bankowego i wczytać do enova365. Program 'uczy się' podczas importu numerów kont bankowych kontrahentów i przy następnym imporcie podpowiada go, tak więc po kilku importach wystarczy zatwierdzić operację – wszystkie zapisy zostaną powiązane z odpowiednimi kontrahentami. Podobnie można ustawić, w jaki sposób opisy z pliku bankowego będą wyglądać na operacji bankowej w enova365.

Ta funkcjonalność, możliwość automatycznych rozrachunków i funkcja zatwierdzania wielu wyciągów jednocześnie pozwala na uporządkowanie miesięcznych zapisów w kilkanaście minut, nawet przy bardzo dużej liczbie operacji bankowych.

 
enova365 obsługuje importy między innymi z banków korporacyjnych:

ASSECO – XML
Bank Zachodni WBK - eWyciąg
BGŻ – MT940
BOŚ - elixir
BPH - MT940, stary format
BPH - MT940, nowy format
BRE - BRESOK (MT940)
BRE - iBRE (MT940)
Citibank - CitiDirect
FORTIS - MultiCash (MT940)
ING Bank Śląski - MT940
Millenium - MT940
NBP – VideoTel, szeroki 2
PEKAO - MT940
PEAKO - MT940, wg daty wyciągu
PKO BP - MT940
PKO BP - MT940, wg daty wyciągu
Raiffeisen - MT940
VideoTEL 5.5 (MT940)
ZENTRALER KREDITAUSSCHUSS – MT940
 

Przygotowaliśmy uzupełnienie tej listy o drugi dodatek, który pozwala na import danych z banków internetowych:

Inteligo;
Pekao BP;
Raiffeisen Bank detaliczny;
Multibank;
Mbank.
 
Następne banki są w przygotowaniu.

Oto przykładowy import w formacie banku Inteligo.

Elektroniczne wyciągi bankowe

Jeśli klikniemy na "przypisz kontrahenta", to pojawia się nam lista  kontrahentów do wyboru. Jeśli wybierzemy kontrahenta, to dopisuje się do niego numer konta z importowanej operacji. A przy następnym imporcie program sam podpowie nam właściwego kontrahenta. Każdy kontraent może miec wiele kont bankowych. Możemy również założyć nowego kontrahenta na podstawie danych z wyciągu. Należy potem ewentualnie uzupełnić jego dane (NIP, adres) na karcie kontrahenta.

Elektroniczne wyciągi bankowe - enova


Więcej o module dodatkowym enova365 Elektroniczne Wyciągi Bankowe 
 

29.10.2014
Kategoria Porady